INFORMATYKA JAKO DYSCYPLINA WIEDZY

Większość z nas już od odległych czasów szkoły podstawowej ma do czynienia z informatyką. Już w szkole był to przedmiot szkolny, którego niektóre dzieci nie mogły się doczekać. W dzisiejszych czasach, gdzie mamy do czynienia z ogromnym rozwojem technologicznym jest to często ulubiony przedmiot większości dzieci.

  1. Informatyka – jak możemy ją zdefiniować?

Jest to nauka, którą Narodowe Centrum Nauki klasyfikuje do obszaru nauk „ścisłych i technicznych”. Z pewnością jest zarówno nauką stosowaną – ze względu na praktyczne wykorzystanie poprzez kodowanie, przetwarzanie, gromadzenie, czy też transmitowanie danych w rozmaitych systemach informatycznych. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest również nauką formalną, ponieważ jest przedmiotem wielu badań.

  • Informatyka a inne nauki

Nie od zawsze nauka jest odrębną dyscypliną wiedzy. Zanim się nią stała stanowiła część matematyki. To właśnie od „królowej nauk” informatyka zaczerpnęła teoretyczne podstawy. Z pewnością osoby uzdolnione matematycznie mają duże szanse zgłębiać tajniki informatyczne bez większego problemu.

Co ciekawe przeprowadzone były także badania, które miały na celu połączyć informatykę z biologią. Badacze chcieli udowodnić, że obliczenia ewolucyjne w informatyce mają źródło w genetycznych doświadczeniach. Ciężko jednak było w naukowy sposób udowodnić, że informatyka może mieć cokolwiek wspólnego z naukami rolniczymi czy też medycznymi.

  • Informatyka jako nauka przyszłości

Nie od dzisiaj wiadomo, że świat stale udoskonalany jest technologicznie. Informatyka ma na to ogromny wpływ, jest obecna w wielu procesach technologicznych. W szczególności wiedza zgłębiana w jej zakresie może mieć bardzo pozytywne skutki w przyszłości. Branża informatyczna nieustannie potrzebuje coraz więcej pracowników zatem z pewnością informatyka jest nauką przyszłości. Każdy, kto jest nią zainteresowany i ma predyspozycje do nauki znajdzie z pewnością konkretną specjalizacje dla siebie.

A jak Twój związek z informatyką? Była to miłość od pierwszego wejrzenia? Czy może pierwszy raz korzystając z komputera miałeś ochotę uciec „gdzie pieprz rośnie”?

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *