HISTORIA NOŚNIKÓW INFORMACJI – DANYCH

Historia nośników danych jest bardzo stara, tak stara jak historia komputerów. Na początku miały one służyć do tego, aby przechowywać programy, aby ułatwić życie i uniknąć mozolnego wprowadzania ich za każdym razem do komputera. Warto wspomnieć, że nie wystarczyło wtedy podłączyć klawiatury, czy monitora tak jak przebiegałoby to aktualnie. Niezbędne były do tego setki przełączników, złączek, czy też innych guzików.

  1. KARTY PREFOROWANE

Powstały one jeszcze zanim powstał pierwszy komputer. Wykorzystywane były przez Charlesa Babbage, który za ich pomocą sterował maszynami tkackimi. Umożliwiały one także kodowanie muzyki do pozytywek i pianoli. Później zostały także wprowadzone do komputerów.

  • TAŚMY PAPIEROWE

Taśmy papierowe są tylko nieznacznie młodsze od kart perforowanych. Jest to naturalne rozszerzenie kart, które ułatwia gromadzenie większej ilości danych – w tamtych czasach oznaczało pisanie większych programów.

  • TAŚMY MAGNETYCZNE

Taśmy te wykorzystywały zupełnie nową technikę. Zapisywały one dane w sposób magnetyczny na długich taśmach z materiału, który był wrażliwy na magnesowanie. Co ciekawe, te taśmy nie były zdolne do ręcznego kodowania. Nie można było ich także przeczytać bez pomocy specjalnej maszyny. Na początku służyły one do konstruowania pamięci RAM komputera. Pamięć zajmowała niejednokrotnie ogromne pomieszczenia, które w całości wypełnione były szafami zawierającymi magnetofony z taśmami magnetycznymi.

  • TWARDE DYSKI

O dziwo pierwsze twarde dyski pojawiły się równolegle z taśmami magnetycznymi. Taśmy magnetyczne były jednak zdecydowanie częściej wykorzystywane ze względu na to, że ich cena była dużo niższa. Ich popularność przyszła dopiero później. Zostały docenione wtedy za szybkość i zalety dostępu do całej powierzchni – nie trzeba było ich przewijać tak jak przy taśmach. Początkowo wykorzystywało się je tylko przy dużych komputerach, ponieważ ich wymiary nie były mikroskopijne.

To tylko część historii danych, rozwijają się one w zawrotnym tempie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bardzo mocno ułatwiają nam życie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *